FAYETTEVILLE -

The inclement weather has forced postponements of three of tonight's four Eastern Regional tournament basketball games.

The 8:30 men's game between Trinity and Kinston will be played on Wednesday at 5:30 pm at the Crown arena.

The two women's games in the East have been postponed. The West Craven-Northern Nash game set for 7 pm tonight will now be played Wednesday at the Crown Coliseum at 5:30.  The Chapel Hill-Union Pines game is now set for Thursday at 5:30 at the Crown Coliseum.

Eastern Regionals-Men

Class 2A- at Crown Arena

Tuesday, March 4, 7 p.m.: (3) Southwest Onslow (19-3) vs. (10) Northside (Jacksonville) (22-3)  7 P.M.

(1) Trinity (26-1) vs. (5) Kinston (23-4)--PPD TO WEDNESDAY, 5:30 AT CROWN ARENA

2A Championship game Saturday Noon

Class 3A- at Crown Coliseum
Wednesday, March 5, 7 p.m.:  (6) Havelock (19-6) vs. (2) Wilson Hunt (23-2)
Wednesday, March 5, 8:30 p.m.:  (1) Orange  (25-5) vs. (5) West Brunswick (20-7)
Saturday, March 8, 2 p.m.: championship at Crown Coliseum
 
Class 1A- at Crown Arena
Thursday, March 6, 7 p.m.:  (1) East Carteret  (29-0) vs. (2) Plymouith (19-4)
Thursday, March 6, 8:30 p.m.: (13) Wallace-Rose Hill  (13-13) vs. (2) Rocky Point Heide Trask, 24-5)
Saturday, March 8, 4 p.m.: championship at Crown Arena
 
Class 4A- at Crown Coliseum
Friday, March 7, 7 p.m.:  (3) Clayton (23-4) vs. (7) Apex (20-7)
Friday, March 7, 8:30 p.m.: (9) Cary Panther Creek  (22-5) vs. (4) Raleigh Millbrook (24-4)
Saturday, March 8, 6 p.m.: championship at Crown Coliseum
 
 
Eastern Regionals-Women
 

Class 3A- at Crown Coliseum

(3) West Craven (26-1) vs. (2) Northern Nash (26-1)--PPD TO WEDNESDAY, 5:30 AT CROWN COLISEUM

(1) Chapel Hill (29-0) vs. (4) Cameron Union Pines (24-4)--PPD TO  THURSDAY, 5:30 AT CROWN COLISEUM

Saturday, March 8, noon: championship at Crown Coliseum

Class 2A- at Crown Arena
Wednesday, March 5, 7 p.m.: (1) Reidsville (24-0) vs. (4) East Bladen (28-1)
Wednesday, March 5, 8:30 p.m.: (6) Kinston (24-2) vs. (7) High Point Andrews (22-5)
Saturday, March 8, 2 p.m.: championship at Crown Arena
 
Class 4A- at Crown Coliseum
Thursday, March 6, 7 p.m.:  (1) Raleigh Millbrook (24-3) vs. (5) Durham Hillside (23-5)
Thursday, March 6, 8:30 p.m.: (19) Durham Riverside (19-8) vs. (2) Southeast Raleigh (24-2)
Saturday, March 8, 4 p.m.: championship at Crown Coliseum
 
Class 1A- at Crown Arena
Friday, March 7, 7 p.m.: (1) Riverside (Martin)  (27-0) vs. (3) Pamlico (23-5)
Friday, March 7, 8:30 p.m.: (4) East Columbus (19-5) vs. (2) Rosewood (24-1)
Saturday, March 8, 6 p.m.: championship at Crown Arena
 
Western Regionals-Men
 
Class 1A- at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Wednesday, March 5, 7 p.m.:  (5) Alleghany (22-6) vs. (2) Avery County (25-4)
Wednesday, March 5, 8:30 p.m.: (1) Albemarle (25-2) s. (2) Winston-Salem Prep (23-4)
Saturday, March 8, 2 p.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
 
Class 4A- at Greensboro Coliseum Special Events Center
Thursday, March 6, 7 p.m.:  (11) Charlotte Ardrey Kell  (24-6) vs. (2) Lake Norman (26-1)
Thursday, March 6, 8:30 p.m.: (1) Greensboro Page (26-2) vs. (20) West Charlotte (22-6)
Saturday, March 8, 4 p.m: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
 
Class 2A- at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Thursday, March 6, 7 p.m.:  (1) Sylva Smoky Mountain (27-0) vs. (5) Gastonia Hunter Huss (23-5)
Thursday, March 6, 8:30 p.m.: (11) East Rutherford (21-5) vs. (7) North Rowan (19-5)
Saturday, March 8, 4 p.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
 
Class 3A- at Greensboro Coliseum Special Events Center
Friday, March 7, 7 p.m.:  (3) Morganton Freedom (28-1) vs. (2) Weddington (27-2)
Friday, March 7, 8:30 p.m.: (8) North Forsyth  (21-8) vs. (4) Canton Pisgah (25-3)
Saturday, March 8, 6 p.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
 
 
Western Regionals-Women
 
Class 4A- at Greensboro Coliseum Special Events Center
Tuesday, March 4, 7 p.m.: (6) West Forsyth  (25-3) vs. (1) Charlotte Myers Park (27-1)
Tuesday, March 4, 8:30 p.m.: (9) Winston-Salem Mount Tabor  (23-6) vs. (5) Charlotte Ardrey Kell (26-4)
Saturday, March 8, noon: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
 
Class 2A- at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Tuesday, March 4, 7 p.m.:  (8) Franklin (26-3) vs. (4) East Rutherford (23-2)
Tuesday, March 4, 8:30 p.m.: (3) East Davidson (24-3) vs. (2) Catawba Bandys (29-0)
Saturday, March 8, noon: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
 
Class 3A- at Greensboro Coliseum Special Events Center
Wednesday, March 5, 7 p.m.: (3) Weddington  (25-4) vs. (2) Canton Pisgah (27-1)
Wednesday, March 5, 8:30 p.m.: (1) Hickory (27-0) vs. (12) Morganton Freedom (21-8)
Saturday, March 8, 2 p.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
 
Class 1A- at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Friday, March 7, 7 p.m.: (1) Cherokee (25-3) vs. (6) Hayesville (27-3)
Friday, March 7, 8:30 p.m.: (5) Winston-Salem Prep (22-6) vs. (2) Kernersville Bishop McGuinness (25-4)
Saturday, March 8, 6 p.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro